حمل و نقل جاده ای و ریلی

حمل ‌و نقل ریلی چیست

حمل و نقل ریلی به معنی جابه جایی وسایل به از یک نقطه به یک نقطه دیگر به وسیله قطار است. در حمل و نقلی ریلی به سادگی می‌توان انسان یا وسایل دیگر را جابه جا کرد و برای حمل وسایل معمولا از قطارهای باربری و برای انسان‌ها نیز از قطارهای مسافربری استفاده می‌شود. جالب است بدانید که امنیت این نوع از حمل و نقل از همه روش‌های موجود دیگر نظیر حمل و نقل جاده‌ای، دریایی و هوایی بیشتر است و حجم خوبی از بار نیز به این روش قابل جابجایی است. جابه جایی ریلی برای دولت‌ها بسیار به صرفه است و در کاهش هزینه‌های حمل و نقل نقش بسیار پررنگی را ایفا می‌کند.

از طریق حمل و نقل ریلی کالاها و مرسولات زیادی را می‌توان جابه جا کرد. از این رو صنایع زیادی برای انتقال بار خود از این روش استفاده می‌کنند. معمولا صنایع کشاورزی، صنایع سنگ و معدن، صنایع پتروشیمی، صنایع سازه‌های ساختمانی و غیره بیشترین استفاده را از حمل و نقل ریلی دارند. از خوبی‌های استفاده از این راه حمل و نقل برای دولت می‌توان به توانبخشی به بخش اجتماعی جامعه، اشتغال‌زایی و افزایش بهره وری اقتصادی اشاره کرد.

حمل و نقل جاده‌ای چیست؟

مقایسه حمل و نقل ریلی و جاده ای کار نسبتا ساده‌ای است و به سادگی می‌توان اغلب تفاوت‌ها و شباهت‌های آن‌ها را بیان کرد. حمل و نقل جاده‌ای یک از دیگر راه‌های انتقال بار است که اغلب به وسیله کامیون و یا تریلی انجام می‌شود. برای انجام این کار به سادگی می‌توانید به یک سازمان باربری مراجعه کنید و مراحل تحویل بار را انجام داده و زمان آن را مشخص کنید. حمل و نقل جاده‌ای مزایای و معایبی دارد که از مهم‌ترین مزایای آن می‌توان به حجم بار و هزینه اشاره کرد.

در نظر داشته باشید که هزینه بار بستگی به حجم دارد و شما می‌توانید بسته به بار خود و ماشینی که برای انتقال بار انتخاب می‌کنید هزینه را افزایش و یا کاهش دهید. معمولا برای انتقال بار از کامیون استفاده می‌شود و کامیون‌ها از اتوبان و یا جاده‌هایی که بار شما را مستقیما به مقصد هدایت می‌کند، استفاده می‌کنند. بارهایی که از طریق حمل و نقل جاده‌ای منتقل می‌شوند بسیار با یکدیگر متفاوت هستند و از این بارها می‌توان به گچ و خاک، سنگ، مواد خوراکی و حیوانات نیز اشاره کرد.

نوشتهٔ پیشین
اصطلاحات و اختصارات کشتی رانی
نوشتهٔ بعدی
بسته بندی کالای

پست های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست